בררררר

"גרשוני מבקש לעסוק בנושאים שונים ("הגיגים ומחשבות על כל מיני נושאים" בלשונו), אך בפועל מדובר בבלוג עם גוון פוליטי מובהק, הנותן ביטוי לקול הדתי – ימני" (ירין כץ, אונלייף)

יום שלישי, 11 ביוני 2013

משהו על שיא טמטום חדש, באדיבות משרד הבריאות

אזהרה ידידותית לקורא: פוסט זה נכתב במשיכת קולמוס אחת, כשהמשורר עצבני על טמטום ממשלתי אופייני, ובלי שום רסנים ועידונים. כן, למדתי משהו מאישתון. חוץ מהאורך. והסמולנות. והניתוק מהמציאות. והחשיבות העצמית. ועוד כל מיני דברים. 

אני הולך ומקבל את הרושם שמדינת ישראל מנסה לאחרונה לשבור את שיאי הטמטום של עצמה. הפנינה האחרונה: איסור על מבצעים על תחליפי חלב עד גיל שישה חודשים. למה? כי זה נוגד את מדיניות עידוד ההנקה. אתם מבינים? אישה יכולה להניק, חינם אין כסף, אבל היא בוחרת - או נאלצת! - להשתמש בתחליפי חלב, שעולים הון. אז עכשיו אסור לעשות מבצעים לאותן נשים. למה? כי אם חלילה הן תקבלנה דוגמית חינם, או חבילת מטרנה תעלה 44 ש"ח במקום 50 - זה מה שישכנע אותן להניק.

לא מאמינים? כן, כך כתוב, שחור על גבי טמקא:
"בחוזר נקבע כי בהתאם למדיניות המשרד ולקוד הבינלאומי של ארגון הבריאות העולמי לשיווק תרכובות מזון לתינוקות, נדרשות החברות להימנע מלבצע כל פעילות שיווקית או פעולות לקידום מכירות של תחליפי חלב המיועדים לתינוקות מתחת לגיל שישה חודשים. "פעילויות מעין אלה הן בניגוד לקוד ולהבנות אליהן הגענו", כתב הפרופ' גרוטו.

במשרד פרטו כי חל איסור על פרסום או ביצע קידום מכירות לציבור הרחב. כמו כן נאסרת הענקת דוגמיות של מוצרים באופן ישיר או עקיף לנשים הרות, אמהות או בני משפחותיהן. בנוסף אוסר המשרד על פרסום בנקודות המכירה באופן ישיר לצרכן או על חלוקת מתנות המקדמות את השימוש בתחליפי חלב לתינוקות מתחת לגיל שישה חודשים".
עכשיו תשמעו. אני האחרון שיטען משהו נגד הנקה. הנקה זה אחלה. הנקה מחזקת את הקשר בין האם לתינוק, יש בחלב האם חומרים שכמה שמנסים לחקות אותם לא מצליחים לגמרי, בקיצור - הנקה זה יופי טופי. אלא מה? לא כל אחת יכולה. כן כן, משרד הבריאות, יש דבר כזה של תינוקות שמסרבים לינוק. יש דבר כזה של אישה שיש לה בעיה להניק. ומה לגבי אמהות לתאומים? או לשלישיות? איך הן תסתדרנה? אגב, יש דבר כזה גם של אישה שחייבת לחזור לעבודה עוד לפני גיל שישה חודשים. מה אתם יודעים.

הרי זה שובר שיאים של טמטום. ביד אחת, משרד הבריאות בראשות יעל גרמן מ"יש עתיד" פועל נגד אמהות עובדות, וביד השנייה משרד האוצר בראשות יאיר לפיד (אולי הוא עבר מפלגה?) פועל נגד אמהות שנשארות בבית, ומציב יעד מופרך של "מיצוי כושר עבודה". ובכן לא, ממשלה יקרה, את לא יכולה מצד אחד לעודד נשים לעבוד ומצד שני לא לתת לעשות להן הנחות ומבצעים!

שוב, אגיד משהו על עמדתי האישית. אני חושב שלאישה שזה מתאים לה, עדיף שתישאר בבית ותניק מאשר שתצא לעבודה. הקשר בין האמא לילד הוא דבר חשוב ביותר, הרבה יותר מכמה שקלים נוספים שהאישה יכולה להרוויח ובהם לקנות לילד איזו אוניברסיטה או צעצוע יקר ומופרך אחר. אבל לא לכל אישה זה מתאים נפשית, ולא לכל אישה זה מתאים כלכלית. ובכל מקרה אם רוצים לעודד מה שנקרא בלעז stay-at-home-moms - מה שאני בעד, מאוד בעד! - צריך קודם לבטל את כל ההגבלות הדרקוניות שיש עתיד הוציאה לעניין "מיצוי כושר השתכרות", או בשם פחות מכובס דפוק-את-החרדים (ושם זה בכלל נגד stay-at-home-dads).

לענייננו: עם כל האמור לעיל, האיסור הממשלתי הנ"ל הוא פשוט הטמטום בהתגלמותו. וכי מה, נשים פתאום יעברו להניק בגלל שלא עושים להן מבצעים? והאם נשים שלא יכולות להניק צריכות לסבול בגלל המדיניות המצחיקה שלכם? אותו סיפור של "הנדסה חברתית" חוזר על עצמו שוב ושוב. כמו חוק הספרים האווילי הממשמש ובא, שיאסור על מבצעים על ספרים. או כמו המיסוי המטומטם על השתייה החריפה, כאילו שזה מה שיציל את העולם. וכמו ההתניות של המדינה ל"הפקות איכות" מחברות הטלוויזיה, שבגלל הכסף שהן מפסידות עליהן הן צריכות עוד יותר להידרדר לביבי הריאליטי כדי לכסות על הבור הזה. אז מה הרווחתם? עוד "סדרת איכות" שבקושי מישהו רואה, ובתמורה 50% מהציבור בוהה בטמטומי ההישרדות למיניהם?

יש לי תחושה שאנחנו צועדים, לאט אבל בטוח, ל"גן העדן" הסוציאליסטי הישן והטוב. זה מתחיל בפיקוח על מחיר הלחם, החלב הביצים והדלק (לא, חברים, הפיקוח הזה לא "עוזר לשכבות החלשות". הוא פשוט מעודד את היצרנים לא להשקיע בהתייעלות הליכי הייצור, ובמקום זה להשקיע משאבים בשתדלנות להעלאת המחיר המפוקח, וביצירת מיני תחליפי "סופר" ו"פלוס" ולעודד את הצרכנים לקנות אותם במקום הלחם והחלב והביצים הרגילים), ממשיך בכל מיני הוראות מאוד חברתיות כמו איסור על מבצעים על תחליפי חלב ועל ספרים, או מיסוי מופקע על כלי רכב ועל אלכוהול, ובסוף גם יגיע לפיקוח על מחירי הדיור, או כל מקום אחר שבו הממשלה תחליט שיש "כשל שוק", שזה שם קוד ל"המצב לא מוצא חן בעיניי, בוא ננסה לשנות אותו בכוח".

ממשלה יקרה, אנחנו לא מבקשים ממך הרבה. כל מה שאנחנו מבקשים זה פשוט, "לסה פר". תנו לעבוד. תנו לעשות מבצעים. תנו לנו ליהנות ממבצעים. תנו לעסקים להתחרות באופן חופשי. שחררו את חגורת החנק של הרגולציה על הבנקים, ותנו להם להתחרות אחד בשני כמו שצריך. אולי ככה העמלות יגיעו לרמות סבירות יותר. שחררו את לפיתתה של הממשלה מכל ההליכים הבירוקרטיים להפשרת קרקעות, ואולי ככה ריקי כהן תוכל באמת לקנות בית לבנים שלה. שחררו. שחררו אותנו ממסים מופקעים, וותרו על קצבאות ופרויקטים חברתיים גרנדיוזיים. תנו לשוק לפעול. השוק זה לא איזה דבר נורא ואיום: זה אני, הוא, היא, אתם. זה הרבה אנשים, שלכל אחד רצונות ויכולות משלו, ושכל אחד מהם יודע יותר טוב מכל ממשלה אפשרית, מה באמת טוב לו. וגם אם הוא לא יודע, מי שבטוח לא יודע מה טוב לו זה איזו ועדה ממשלתית שיושבת סביב שולחן עם בורקס בחדר צדדי במשרד הבריאות.

האמת, מהחבר'ה של לפיד אני לא מצפה יותר מדי. הנדסה חברתית נראית כמו משהו ששקוע אצלם בנשמה. אבל יש לי איש אחד שאיכשהו אני עוד יכול לתלות בו קצת תקוות, וזה שר הכלכלה שלנו, שיודע דבר או שניים על שוק חופשי ואיך הוא פועל.

אז בנט, אחי, אני פונה אליך ישירות: בבקשה ממך, שחרר. שחרר אתה, ותגיד גם לחבריך לממשלה לשחרר. אם תצליח, אני מבטיח לך פלאפל. יודע מה? נלך על שווארמה. יש איזה משהו במבצע, בקינג ג'ורג', רק 15 ש"ח. אם רק גרמן לא תאסור גם מבצעים על שווארמה. הולך?

פוסט זה נכתב בחצי שעה במהלך נסיעה בטרמפ, ובלי שלכותבו יש אינטרס כלשהו בשוק התחליפים, לא מצד היצרנים ולא מצד הצרכנים. אם מצאתם את התוכן ראוי, תעשו משהו טוב יותר עם הכסף שלכם מאשר לתרום לי אותו. נגיד, לקנות תמ"ל אם אתם צריכים. לפוסט הזה, לייק או שיתוף יספיקו.  


----
עדכון: ההוראה בוטלה, בשעה טובה. עכשיו צריך רק שיבטלו את חוק הסופרים, ואנחנו בדרך הנכונה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה