בררררר

"גרשוני מבקש לעסוק בנושאים שונים ("הגיגים ומחשבות על כל מיני נושאים" בלשונו), אך בפועל מדובר בבלוג עם גוון פוליטי מובהק, הנותן ביטוי לקול הדתי – ימני" (ירין כץ, אונלייף)

יום חמישי, 3 בספטמבר 2015

מדבר שקר - כתב עת היסטורי לחקר דרום-מערב אסיה במאות ה-כ'-כ"א


בשעה טובה אנו מגישים בזה את פרי הביכורים של מיטב חוקרי דרום-מערב אסיה במאות ה-כ'-כ"א. ההשראה להקמת כתב העת באה מדברי ד"ר חגי משגב: "הגיעה העת לייסד כתב עת, או לפחות דף פייסבוק, לענייני המחקר החשובים האלה. אי אפשר עוד להניח את הספקולציות בעניינים אלה בידיהם של חובבים".

למותר לציין שאת כלי המחקר הפילולוגי-היסטורי החריפים איננו מניחים מידינו לעולם. ועל כן יש לציין שגם החלת הכלים הללו על החוברת שלפניכם היא צורך השעה וחובתו של כל חוקר. אין כאן המקום להרחיב בעניין אך ברור שניתוח קפדני ומדוקדק של החוברת מעלה כי על אף מצג השווא כאילו לפנינו מבחר מאמרים מסודרים וערוכים, כמעט אין ספק שלפנינו ערב-רב של מקורות מתקופות שונות וממקומות שונים, והמשלבים השונים יעידו על כך (האם יעלה על הדעת שעורכי כתב עת מכובד לא יאחידו את הסגנונות של המאמרים? אין זאת כי אם גם העורכים לא היו ולא נבראו).

די לציין את הערת "(סליחה החליק)" בתגובתו של "יהודה הירשפלד" דלהלן (רגליים לדבר שאותו "יהודה הירשפלד" אינו אלא פסידונים לקבוצת כותבים מעמיקה, שגרה מן הסתם בסביבות עמק הצבאים בירושלים), שכנראה אינה אלא תפר גס של מעתיק או עורך שנתפס בקלקלתו [אין רגליים להשערה הנלוזה כאילו מדובר בתגובה שהועתקה מהפייסבוק ועל כן היא נתחלקה לשתיים בשל "מדיניות אנטר מכניס תגובה" של הרשויות!]. ויש להרחיב בעניין ואין כאן המקום להאריך.

גם באשר למבוא זה עצמו, קשה להאמין שמידיים של עורך אחד יצאו (אם היה בכלל עורך, כאמור). עצם הזגזוג בין "דבר העורכים" לבין הטלת ספק בקיומם של עורכים, מעבר בין עורך יחיד לכמה עורכים, הכפלת הטיעון "אין כאן מקום להרחיב/להאריך" ועוד, מרמזים שכמה שכבות בפנינו, כעוגת מרנג עשויה היטב ומעוררת שאט נפש.

קראנו את שמו של כתב העת "מדבר שקר", על שם הפסוק ועל שם המיתוס כאילו הייתה ממלכה כלשהי באותו מדבר צחיח בדרום-מערב אסיה, מיתוס שכנראה נכון הוא, ושמא שגוי ושמא מעולם לא נברא. ואין כאן מקום (נ"א המקום) להאריך.

לגיליון כולו לחצו כאן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה